През месец Февруари 2006 г. Института за публична администрация и европейска администрация – София обяви национален конкурс за постижения в областта на електронното правителство. Във връзка с това беше разработен проект на тема „Предоставяне по електронен път на качествени, икономически ефективни и леснодостъпни административни услуги на гражданите и бизнеса”. За целта беше разработен модул „On-Line услуги” на Web сайта на общината – www.kubrat.bg.
Община Кубрат беше удостоена с почетна грамота за принос в модернизирането на администрацията лично от г-н Николай Василев – министър на държавната администрация и административната реформа.
Ежегодно Фондацията за реформа в местното самоуправление обявява конкурс за иновационни практики в общините. Целта на този проект е последователното насърчаване, събиране, публикуване и широко разпространяване на новаторски практики, които стимулират находчивостта и обмяната на опит в българското местно самоуправление чрез своя проект "Иновационни практики в България".
През отчетният период бяха представени и одобрени за публикуване в Интернет страницата, в раздел „Иновационни практики” множество иновационни практики в областта на административното, информационно и финансово обслужване в общината, някои от които са:
1. „Подобряване обслужването на гражданите и бизнеса чрез Центърa за услуги и информация на граждани в Общинска администрация - Кубрат.
2. „Предоставяне по електронен път на качествени, икономически ефективни и леснодостъпни административни и технически услуги на гражданите и бизнеса, чрез електронни формуляри за съответните услуги”. Фондацията за реформа за местно самоуправление номинира тази практика за иновационна за седмицата 04.12.2006 г. – 10.12.2006 г.
3. „Изграждане на Интранет информационна система за съставяне и отчитане на местния бюджет в Община Кубрат”.
4. „Локален Интранет информационен портал – концепция за информационно осигуряване на дейността на Общинската администрация – Кубрат”.
Община Кубрат, заедно с още девет администрации, получиха от министъра на държавната администрация и административната реформа Николай Василев отличия за добра практика по време на Националната конференция „Добрите практики за качество в административното обслужване”.
Целта на конференцията, която се организира по проекта на МДААР „Промотиране на системи, инструменти и добри практики за управление на качеството в администрациите", финансиран по Оперативната програма „Административен капацитет", е именно отличените администрации да представят своя успешен опит.
Отличието на Община Кубрат е присъдено в категорията „Приложение на иновационни информационни системи". Идеята на проекта е "Локален интернет портал - концепция за информационно осигуряване на дейността на Общинска администрация - Кубрат.
Селекцията на добрите практики е направена сред общо 24 получени предложения от оценителна комисия, в която са включени представители на министерството, на Института по публична администрация, на Асоциация „Прозрачност без граници" и университетски преподаватели, преподаващи в областта на публичната администрация. Оценяването е направено по следните основни критерии:
1. Подобряване и опростяване организацията на работа на администрацията.
2. Повишаване на достъпността и прозрачността на административното обслужване и качеството на обслужването на гражданите и бизнеса.
3. Използване на иновативни подходи за реализация на практиката.
4. Включване на всички заинтересовани страни в процеса на реализация.
5. Пълно и добро структуриране и описание на информацията за практиката.
6. Ясно дефинирани цели на практиката.
7. Ясно представени резултати от въвеждането на практиката.
На 14.07.2009 г., в гр. София, „Фондация за прозрачни регламенти” връчи приза „Най-прозрачна общинска администрация” за 2008 г. на Община Кубрат на национална конференция с участието на над 500 представители на общинските и областните администрации и неправителствени организации от цялата страна. И въпреки че остана в сянката на откриването на 41-вото Народно събрание, събитието бе уважено от представители на Съвета на Европа, Представителството на ЕК в България, МДААР и кмета на гр. Ниш.
Целта на наградата е да идентифицира и да покаже пред широката общественост, пред отговорните институции в нашата страна и ЕС добрите практики от дейността на българската администрация и положителния ефект от партньорството й с неправителствения сектор. Чрез тази награда ще се повишава прозрачността, отчетността и контролът над държавната и общинската администрация от страна на гражданското общество.
Номинирането и класирането на кандидатите е извършено от комисия с председател арх. Белин Моллов въз основа на резултатите от национално представително социално-психологическо изследване, извършено от Агенция „Еврика” по проект на „Фондация за прозрачни регламенти” - «Прозрачност и публичност на действията на областните и общинските администрации – гаранция за почтено и добро управление» по приоритетна ос 1.2. «Прозрачна и почтена държавна администрация» на ОП «Административен капацитет», съфинансирана от ЕС чрез ЕСФ.